START HOŘANY

Historie Jezdeckého oddílu „Start „ HořanyV roce 1968 a 1969 došlo k uvolnění politických tlaků a z větších tělovýchovných jednot začaly vznikat menší jednoty. Přesně taková vznikla v roce 1968 v Přítokách – „Rudý Říjen“. Jejím zakladatelem byl Ladislav Němeček spolu s Václavem Táborským a po roce ( 1969 ) se pak odštěpila a byla založena tělovýchovná jednota „START“ Hořany. Z původní  jednoty vznikla navíc i dnes všem na okrese Kutná Hora známá Sparta Kutná Hora. Tělovýchovná jednota START byla založena jako jednooborová organizace s jezdeckým oddílem. Počet zakládajících členů bylo 23 z nichž uvádíme pouze ty nejvýznamnější, ty kteří pro oddíl udělali nejvíce práce:

Němeček Ladislav – předseda oddílu až do své smrti v roce 1994

Vojáček Vlastimil – trenér, dnes už není členem oddílu

Vojáčková Radmila – hospodářka, také už není členem oddílu

Němeček Pavel – současný předseda oddílu a také jeho trenér

Táborský Václav – čestný člen oddílu

 

Jako všechny začátky i začátky tělovýchovné jednoty byly těžké. Nebyl skokový materiál, nebyly prostory. Dalo by říct, nebylo zhola nic. V roce 1972 bylo zakoupeno první auto ( RND ). Toto auto udělalo spousta práce pro oddíl. Díky jemu se začala provozovat autodoprava a římse podařilo vydělat nějaké peníze a začalo budování, které vyvrcholilo v roce 1975, kdy spolu s dotací od ČSTV mohla být na místě zbořeniště vybudována písková jízdárna. Byl už prostor a skokový materiál, díky šikovným rukám členům oddílu nebyl, nebyl problém. Svaření konstrukcí a hoblování klád na stavění skoků – to byla práce na brigádnické hodiny. Kromě toho byly vysázeny okolo jízdárny stromy a živý plot, který je ostatně okolo jízdárny doposud.

V roce 1977 byla zakoupena do oddílu AVIA 30, která nahradila už dost opotřebovaný původní stroj. A byla to dobrá koupě. Tato Avia sloužila až do roku 2001. Vydržela tak dlouho jen díky pravidelné údržbě a  pečlivému starání se současného předsedy oddílu.

Stav jízdárny byl nezměněn až do roku 2002, kdy došlo k jejímu rozšíření a také zatravnění. Navíc byla zbudována nová ještě jedna písková jízdárna, která byla v následujícím roce osvětlena, tak aby se koně v zimním období mohli pohybovat i za zimy, která o tomuto ročnímu období patří. Absence haly je  citelným nedostatkem. Do budoucna se plánuje zvětšení pískové jízdárny, tak, aby bylo možné více a kvalitněji přepravovat koně. Hala pro koně je asi pro takto malý oddíl utopií, ale kdo ví… Navíc se podařilo, díky panu ing. Prokšovi sehnat v roce 2001 novou Avii 21, která jak pevně všichni doufají bude sloužit stejně dobře jako její předchůdkyně.

 

Co se tyče koní – stály na počátku vzniku koně soukromníků, teprve později se začali objevovat koně v oddílovém vlastnictví. Na počátku 80. let se podařilo díky dvěma jezdcům taky se na těchto koních prosadit. Těmi jezdci byli Pavel Němeček s koněm Heros xx

a Hubert Brodský s koněm Lucka – ten je absolventem jezdeckého učiliště Kladruby nad Labem a s tímto koněm se mu podařilo v barvách oddílu vyhrát parkury až do stupně S ( 130 )

Později se Pavel Němeček začíná věnovat trenérské činnosti a pod jeho vedením musíme uvést zejména koně River a Kásim, kteří pod jezdci Alena Volfová resp. Pavel Prokš získavají cenné umístění v parkurech až do stupně S.

V současné době reprezentují oddíl zejména dva koně: Heros a Heroin, kteří oba mají výkonnost na úrovni S.

V 80.letech došlo také k úzké spolupráci s hřebčínem Mimoň, který našemu oddílu propůjčuje koně k výcviku, některé dokonce následně prodává do vlastnictví oddílu. Za všechny jmenujme zejména ty, kteří dělali oddílu největší jméno : Regent, Kásim, Palomino, Funkcie, Grácie a další.. Za zmínku jistě stojí také to, že v oddíle byla ustájena Elita – vítězka čekoslovenského derby.

Výčet úspěchů by byl asi velmi dlouhý, za všechny však jmenujme ty, které měli víc jak regionální význam.

4. místo v krajském přeboru dorostu, Mělník 1989 ( Pavel Prokš, Alena Volfová )

3.místo v krajském přeboru družstev, Stará Boleslav 2003 ( Tomáš Kocián, Petr Němeček )

1.místo v krajském přeboru jednotlivců, Stará Boleslav 2003 ( Tomáš Kocián )

1.místo v prvním ročníku Středočeského poháru ve skocích 2004 ( Tomáš Kocián )

2. místo v krajském přeboru jednotlivců ve skocích, Kolín 2005 ( Tomáš Kocián )

2. místo v krajském přeboru družstev, Kolín 2005 ( Tomáš Kocián, Petr Němeček )

 

V současnosti má oddíl členů 17. Pokračuje generace Němečků..

Předseda: Pavel Němeček

Hospodář : Ing. Pavel Prokš

Další členové: Mgr. Petr Němeček, Tomáš Kocián a další

 

Stejně jako u  svého vzniku měl oddíl  k dispozici 4 koně, tak  tento stav trvá víceméně až do současnosti.

Pravidelně provádíme základní výcvik koní a jezdců

Účastníme se závodů po celé ČR v parkurovém skákání.

Máme na svém kontě ( převážně díky Tomáši Kociánovi ) až 140 startů za rok s poměrně velkou úspěšností. Účastníme se nejen krajských přeborů, ale téměř všech významných závodů pořádaných v České republice. O našich kompletních výsledcích se lze dočíst na internetových stránkách České jezdecké asociace – www.cjf.cz


| Autor: administrator | Vydano dne 04. 06. 2008 | 6162 přečtení | Komentářů: 652 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek
Anketa
Jak se Vám líbí petrnemecek.com ??

Je to super! (18370 hl.)
 
Zajímavá změna. Docela se mi zamlouvá! (3521 hl.)
 
Hmmm, nic, moc. (2281 hl.)
 
Je to šílený! (2965 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 27137
SPONZOŘI

Chceš MP3 ??Web site powered by phpRS